Szállítás már 990 Ft-tól!

Kovászos Kenyér - Lépésről lépésre

Kovászos Kenyér - Lépésről lépésre - MIMOOSA

Köszöntünk a kovászos kenyerek lenyűgözően egyszerű világában! Legyél kezdő konyhatündér vagy profi szakács, ez a recept kedvedre való, ha szereted gyorsan elkészíteni a vacsoráravalót.

Első lépésként készítsd elő a hozzávalókat!

Tipp: A 250 ml víz irányadó mennyiség, nekünk ezzel az adagolással ízlik legjobban a kenyér - így lesz rugalmas, nem túl puha, jól szeletelhető. Aki viszont a lágyabb textúrát szereti, használhat 260-280 ml-t is, ilyenkor érdemes kicsit növelni a sütési időt! Kisérletezz bátran!

Elkészítés 

1. Keverd össze a száraz alapanyagokat!

Liszt, kovász és só. Fogj egy tálat, tedd rá egy mérlegre - nem kell túlbonyolítani - és szórd bele az összetevőket, ügyelve a mennyiségekre. Keverd össze. Az élet is ilyen: beledobunk mindent, aztán csak kavargatjuk, remélve, hogy valami jó sül ki belőle :)

Kovász adagolása a többi száraz alapanyaghoz

2. Jöhet a víz és egy kanál!

Melegítsd fel a vizet 40-45 fokosra! Lassan öntsd a lisztkeverékre, majd fogj egy kanalat vagy fakanalat, és gyors mozdulatokkal keverd össze - kicsit ragacsos lesz, de hamar összeáll majd a tészta, ami ekkor kissé nyúlós és tapadós, de pont ez a jó! Ettől lesz a végeredmény levegős és rugalmas.

Kenyérliszt összekeverése vízzel

3. Dagaszd kézzel!

Amikor már látod, hogy a liszt és a víz teljesen elkeveredett, jöhet a kézi dagasztás! Ha úgy kényelmesebb, kiveheted a tésztát a tálból, és egy enyhén lisztezett felületen gyúrd addig, amíg viszonylag sima, egyenletes tésztát nem kapsz. Ez sem tart sokáig, néhány perc kell csak hozzá. Ne várd azt, hogy a hagyományos kenyértészta állagát kapod - ez egy gluténmentes liszt, amely másként működik. Ha kicsit ragad, vagy nem teljesen tudod elsimítani a tetejét, ne aggódj, a kenyered így is nagyon finom lesz!

Kenyértészta gyúrása kézzel

4. Formázás és kelesztés

Miután a tészta megfelelően rugalmas lett, formázz belőle egy kerek cipót, bagettet vagy kisebb bucikat, attól függően, hogy milyen alakú kenyeret szeretnél. Itt gyorsan kell dolgoznod, mert a kenyértészta egy idő után “törni” fog, és nem lehet szépen alakítani. Helyezd a formázott tésztát egy liszttel megszórt sütőlapra, de a tálban is hagyhatod. Fedd le frissentartó fóliával vagy egy tiszta konyharuhával. Hagyd szobahőmérsékleten pihenni 10-12 órán keresztül, hogy a kovász dolgozhasson, és a kenyér szépen megkeljen.

Lefedett kenyértészta

5. Hosszabb kelesztés – ha van türelmed hozzá

Ha a hosszan kovászolt kenyeret szereted, a szobahőmérsékleti kelesztés után tedd a tésztát hűtőszekrénybe további 10-12 órára. A hideg kelesztés lassítja az erjedési folyamatot, ami mélyebb ízeket és könnyedebb bélzetet eredményez. Ez az opció akkor is kiváló, ha előre szeretnél dolgozni, és csak másnap reggelre időzítenéd a sütést.

6. Sütés előtti előkészületek

Melegítsd elő a sütőt 210°C-ra, és közben hagyd, hogy a tészta visszamelegedjen szobahőmérsékletre. A cipót, ha eddig a tálban volt, helyezd egy lisztezett sütőlapra, és éles késsel vágd be a tetejét pár helyen - így nemcsak szép mintázatot kapsz, de a hő jobban áramlik át a kenyéren, egyenletesebbé téve a sütést. Ha ropogósabb kérget szeretnél, vékonyan kend meg a tetejét olívaolajjal, de tudnod kell, hogy a gluténmentes kenyér héja is kicsit más, mint a hagyományosé.

Sütés előtti kenyér

7. Sütés – már mindjárt kész vagy!

Tedd a kenyeret az előmelegített sütőbe, és süsd 20 percig 210°C-on. Ezután csökkentsd a hőmérsékletet 200°C-ra, és süsd további 30 percig. Sütőtől függően a sütési idő lehet összesen 55-60 perc is. A gőz jót tesz a kenyérnek, ha nincs erre a célra megfelelő sütőd, egyszerűen helyezz egy hőálló edénybe pár deciliter vizet a sütő aljába. Azt is megteheted, hogy a sütőbe, vagy akár a tepsibe, sütőedénybe, sütőlapra dobsz egy-két jégkockát. A gőz segít megőrizni a kenyér nedvességtartalmát, és ropogósabb lesz a héja is.

Jégkocka a kenyér mellett

8. Pihentetés – várj, amíg kihűl!

Amint a kenyér aranybarnára sült, és az alja kopogtatásra üreges hangot ad, vedd ki a sütőből, majd helyezd egy rácsra hűlni. Ne vágd fel azonnal, bármennyire is csábító – várj, amíg teljesen kihűl, hogy a bélzete tökéletes maradjon, és ne legyen „nyúlós”. 

Megsült Gluténmentes Kenyér

Most már semmi más dolgod nincs, mint szeletelni, és élvezni a friss, saját készítésű, kovászos kenyeredet - egy kis vajjal vagy akár egy finom lekvárral is isteni!

Előző Következő

Próbáld ki most!

Vásárold meg Egyszerű Házi Kenyérliszt + Kenyérkovász csomagunkat, és süss egy finom kenyeret!