Miért nem teszünk kukoricát a Mimoosa lisztekbe?

Miért nem teszünk kukoricát a Mimoosa lisztekbe? - MIMOOSA

A gluténmentes étrend hosszú-hosszú évtizedeken keresztül a kukoricára, rizsre, burgonyára és az ezekből készült lisztekre, keményítőkre épült. Ezek az alapanyagok a kiegyensúlyozott, vegyes étrend részeként, mértékletes mennyiségben nem tekinthetők károsnak vagy kerülendőnek, sőt: természetes formájukban fogyasztva mindhárom élelmiszer tartalmaz fontos vitaminokat, ásványi anyagokat, főzve, párolva pedig jó rostforrások is lehetnek.

Tehát a főtt kukorica, a burgonyasaláta, a zöldséges rizs és társaik – mértékkel! - tökéletesen beilleszthetők az egészséges diétába, természetesen szénhidráttartalmuk figyelembevételével. Más a helyzet azonban a lisztté őrölt változatukkal vagy a belőlük kivont keményítővel – ebben a formában, különösen nagyobb mennyiségben már egyáltalán nem az egészségünk barátai. Mégis, ha elolvasod a boltokban kapható lisztkeverékek és készételek összetevőit, első helyen a kukoricakeményítőt találod…

De hová tűnik az egészség?

Minden élelmiszer esetében igaz, hogy minél feldolgozottabb formában kerül a szervezetünkbe, annál kevésbé tesz jót nekünk. Nézzük a kukoricát! Az egész szemekben még meglévő rostok, vitaminok, aminosavak a feldolgozás során egyszerűen eltűnnek, kimosódnak, a kukoricakeményítőben már ezekből a fontos összetevőkből semmi sem marad, csupán a finomított szénhidrát, amiről pedig már biztosan hallottál – nem kifejezetten pozitív szövegkörnyezetben. A gyorsan felszívódó szénhidrátok számlájára írható többek között az elhízás, az inzulinrezisztencia, a különféle emésztési panaszok.  Kinek hiányzik mindez, ha már eleve nyakunkon a cöliákia?

Van megoldás?

Igen, a tudatos táplálkozás. Ha tudjuk, hogy valami nem igazán szolgálja a javunkat, kerüljük el, vagy csökkentsük a belőle bevitt mennyiséget!

A kukoricakeményítő esetében arra érdemes figyelni, hogy gyakorlatilag szinte minden késztermékben számítani kell rá, és bizony, a sok kicsi sokra megy. A grammok, dekák összeadódnak, és a nap végére tetemes mennyiségű gyorsan felszívódó szénhidrát kerül a kalóriaszámláló applikációba…  Mivel a kukorica olcsó alapanyagnak számít, íze semleges és sütési jellemzői is megfelelőek, biztosan nem fog eltűnni a gluténmentes élelmiszerekből. A kínálatban azonban pár éve megjelentek az egészségesebbnek számító alapanyagok – figyelmes választással megszüntethető a kukoricakeményítő uralma. Az igazán keményvonalas diétázók teljesen elkerülik a fogyasztását – mi inkább a mértékletességre szavazunk. Nem kell mumusként tekinteni egyik élelmiszerre sem, de az óvatosság nem árt.

Mi nem kukoricázunk

A Mimoosa lisztkeverékekben egyáltalán nem találsz kukoricakeményítőt. Azt valljuk, hogy legalább a mindennapi kenyérben ne legyenek olyan összetevők, amelyekről már pontosan tudjuk, hogy rendszeres fogyasztásuk gondot okozhat. Lisztkeverékeink magas rosttartalmú, ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag őrleményekből készülnek, a hiányzó keményítőt pedig némi tápiókával pótoljuk.

Kenyérlisztünk alapanyagai nagyon szép, természetes színűek, így a belőlük készült kenyér is a teljes kiőrlésű hagyományos kenyerekre hasonlít. Szeretjük ezt a színt, mert azt mutatja, hogy a kenyér, amit fogyasztunk, csupa-csupa válogatott összetevőből áll. A „fehér kenyér” illúziója helyett mi az egészségre voksolunk.

Előző Következő