A lencsefőzelék klasszikusan szilveszter környékén készül, hogy aztán január elsején elfogyasztva szerencsét hozzon az új esztendőben… hisszük, nem hisszük a babonát, rendületlenül főzzük a lencsét évvégén. Pedig szuperjó étel a főzelék a mindennapokra is!
A lencse értékes alapanyagunk, a vegetáriánus konyhában is fontos résztvevő. Kiváló fehérjeforrás, B-vitaminokban gazdag, tartalmaz többek között magnéziumot, vasat, cinket, folsavat. Glikémiás indexe alacsony, így a speciális étrendekbe is beilleszthető.
Egyszerű és gyors étel, kezdő konyhatündérként is sikerélményt nyújt az elkészítése. Ráadásul az ára is nagyon kedvező, egyike azon hazai növényeinknek, amelyekből takarékosan főzhetünk kiadós és egészséges fogásokat.
Így készítsd el a glutén- és tejmentes lencsefőzeléket fokhagymás feltéttel:
A lencsefőzelék hozzávalói
- 500 gramm nagymagvú lencse
- 1500 gramm víz
- 2-3 babérlevél
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- Egy darab sonka, kolbász vagy szalonnabőr
- ízlés szerint só – ha kerül bele füstölthús, akkor kevesebb
- 1 evőkanál mustár
- 2 evőkanál olívaolaj
- 2 evőkanál gluténmentes liszt – mi MIMOOSA Kenyérliszt Bázissal készítettük
- 1 teáskanál füstölt paprika
- Ízlés és ételérzékenység szerint tejföl – lehet laktózmentes és vegán is
A lencsét alaposan válogasd át, mert lehet benne kavics, gyommagvak, és igen, búzaszemek is. Egy szűrőkanálban folyóvízzel mosd tisztára. Ezen a ponton sokan beáztatják egy éjszakára a könnyebb fövés és a fitinsavak csökkentése érdekében – mi nem szoktuk, és szuperül megfő így is. Ha az áztatás mellett döntesz, az áztatóvizet mindenképpen öntsd le másnap a magvakról!
A tiszta lencsét háromszoros mennyiségű hideg vízben tedd fel főni, rakd mellé a babérlevelet, a vöröshagymát egészben, pár gerezd fokhagymát, sót, és ha szereted, akkor valamilyen füstölthúst is – a képen látható ételben egy szál kolbász főtt, 3-4 centis darabokra vágva, de sonkával szintén jó, sőt, pár darab maradék szalonnabőr is csodákat tesz az ízével. Természetesen húsmentesen is elkészíthető, úgy is nagyon finom!
Amikor megpuhult a lencse, jöhet a rántás: az olívaolajon 2 csapott evőkanál gm lisztet piríts pár percig, majd kavard a rotyogó főzelékbe. Hintsd meg a füstölt paprikával, tedd bele a mustárt, kis ideig még hagyd összefőni, és kész is.
A tejfölt a legvégén kavard csak bele, de ha elhagyod, akkor is remek ebéded lesz!
Tálalhatod valamilyen feltéttel, például a képen látható sült hússal, vagy akár pörkölttel, tükörtojással, kínálhatsz mellé egy szelet kenyeret, de önmagában is nagyon-nagyon finom.
A fokhagymás sült hozzávalói
- 6 szelet tarja
- 6 gerezd fokhagyma
- 2 kisebb fej vöröshagyma
- 1 teáskanál őrölt kömény
- 2 teáskanál só
- ½ teáskanál őrölt bors
- 2 evőkanál kacsazsír
- 1 dl víz
A sót, köményt, borsot kavar össze egy tálkában, és dörzsöld be vele a hússzeleteket. A sütőedény vagy tepsi aljára tegyél kacsazsírt, majd helyezd rá a húst. Minden szeletre halmozz a vékonyra vágott fokhagymából és vöröshagymából. Öntsd alá a vizet, és fedd le az edényt a tetejével vagy alufóliával. Süsd 160 fokon 2 órán keresztül. Ízletes, omlós, fűszeres étel.
A babérlevél és a kömény emésztést támogató fűszernövények. Ebben a fogásban használva őket hozzájárulnak a puffadásmentességhez.
A Kenyérlisz Bázist bátran használhatod bármilyen főzelék sűrítésére.